Genel

Zemininiz Hava Kalitesini Bozuyor mu?

Zemininiz Hava Kalitesini Bozuyor mu?

Son yıllarda vinil döşeme, ev sahipleri için popüler ve ucuz bir yol haline geldi. 

Ancak sorun şu ki, vinil zeminler uçucu organik bileşikler (VOC'ler) olarak bilinen zararlı kimyasallar salıyor olabilir. İşte vinil zeminlerden gelen VOC'ler ve iç mekan hava kalitesini nasıl etkiledikleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Vinil Döşeme Hangi VOC'leri Salabilir? 

VOC'ler oldukça geniş bir kimyasallar ailesidir. Vinil döşemedeki ana endişeler dioksinlerdir. Bu kimyasallar sadece insan sağlığına zararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda feci çevresel etkilere de neden olabilir. Dioksinler, gırtlak, yemek borusu ve lenfoma kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türleri ile ilişkilendirilmiştir.

Dioksinlere ek olarak, vinil döşemenin kendisi de bilinen bir ftalat kimyasal kaynağıdır. Ftalatlar solunum koşulları ile ilişkilendirilmiştir ve ayrıca hormon dengesizliklerine neden olabilir. Vinil döşemede ftalat vinili yumuşatmak için kullanılır, böylece daha iyi bir döşeme malzemesi yapar.

Vinil Döşeme Bu VOC'leri Nasıl Üretir?

Vinil döşemeden yayılan VOC'ler, esas olarak döşeme üretilirken kullanılan arıtma kimyasallarıdır. Ancak zamanda, döşeme malzemesi bu bileşikleri evinizin havasına bırakabilir. Bu, özellikle malzeme eskidikçe ve bozulmaya başladığında gerçekleşir. Gaz halindeki kimyasalların bu kademeli salınımı, gaz çıkışı olarak bilinen bir işlemin parçasıdır.

Vinil Döşemeden Kaynaklanan VOC'ler Gerçekten Sağlık Tehlikesi mi?

Farklı koşullar altında farklı oranlarda gaz çıkışı meydana geldiğinden, herhangi bir evde vinil döşemenin hava kalitesi üzerinde ne kadar etkisi olduğunu söylemek zordur. Kesin olan, sentetik zemin kaplamalarından yayılan VOC'lerin yeterince yüksek dozlarda zararlı olabileceğidir.

Ayrıca döşeme malzemelerinin modern evlerde olası birçok zararlı VOC kaynağından sadece biri olduğunu belirtmekte fayda var. Duvar malzemeleri, boya ve hatta yalıtım da eskidikçe uçucu organik bileşikler yayar. Sonuç olarak, evinizdeki havadaki VOC seviyesini kontrol altında tutmak için mümkün olan her şeyi yapmak iyi bir fikirdir.

İç mekan hava kalitenizin nasıl göründüğü hakkında iyi bir fikir edinmek istiyorsanız, bir iç mekan hava kalitesi ölçer kullanabilirsiniz. Bu basit, kullanımı kolay sayaç size partiküller, nem ve hatta VOC seviyeleri hakkında bilgi vererek hava kalitenizin gerçekte ne kadar iyi veya kötü olduğunu görmenizi sağlar.

Evinizdeki VOC'leri Nasıl Sınırlayabilirsiniz?

Evinize yeni döşeme malzemesi düşünüyorsanız, düşük VOC vinil alternatifi seçmek isteyebilirsiniz. Son yıllarda ev sahipleri döşeme de dahil olmak üzere birçok yapı malzemesine daha sağlıklı alternatifler arıyor.

Evinizdeki mevcut malzemelerin neden olduğu VOC'lerle başa çıkmak için karbon filtreli bir hava temizleyici kullanmayı düşünün. Hava temizleyiciler, karbon filtre aracılığı ile odadaki zararlı gazları yakalar ve ardından temizlenmiş havayı evinize geri verir. Aynı sistem, ev kokuları ve diğer gazlarla mücadelede de etkilidir.

Hava temizleyicilerin iç mekan hava kalitenizi nasıl iyileştirebileceği hakkında sorularınız mı var? Yardım etmek için buradayız! Sorularınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin; ihtiyaçlarınıza göre size yanıtlar ve ürün önerileri sunmaktan memnuniyet duyarız.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır