Genel

WELLNESS NEDİR

WELLNESS NEDİR

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, ‘wellness’ “sadece hasta olmamak değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan da iyi olma durumudur.”

 

Günümüzde “Wellness” kelimesi ile ifade edilen sağlıklı, mutlu, zinde ve yüksek standartlarda yaşam; düzenli beslenme ve sporun dışına çıkarak, çevresel faktörlerin de dahil olduğu geniş bir perspektifte değerlendiriliyor.

 

İlk defa Dr. Halbert Dunn tarafından 1961’de yayınlanan ‘’Yüksek Seviye Wellness’’ adlı kitapta kullanılan Wellness kavramı, Dr. Dunn tarafından “Fiziksel ve psikolojik esenliği geliştirme ve sürdürme çabası için bir yaşam süreci” olarak Tanımlanmıştır.

 

Yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla, bilinçli ve istekli olarak alınan kararları ve bu kararların uygulanma sürecini kapsayan “Wellness” kavramını hayatımıza entegre edebilmek için fiziksel ve zihinsel bazı gereklilikleri yerine getirmek gerekiyor.

 

“Wellness” yaşam biçimi; vücudumuzun sağlıklı olması için çaba göstermek, bedenimizin ihtiyaçlarının farkında olmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli, yeterli ve kaliteli uyumak, virüs, bakteri ve kirleticilerin tümünden korunmak ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gibi fiziksel gerekliliklerin yanında; yaşam boyu öğrenmeyi ilke haline getirmek, dünyaya karşı farkındalığı artırmak, eleştirel düşünme becerisini geliştirmek gibi zihinsel olguları da kapsıyor.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır