Genel

Orman Yangını Dumanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Orman Yangını Dumanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serin bir akşamda odun dumanından daha güzel kokan çok az şey olsa da, araştırmacılar odun yakmanın sağlık üzerinde feci etkileri olabileceğini giderek daha fazla fark ediyor. 

Ara sıra çıkan kamp ateşi muhtemelen size zarar vermeyecek olsa da, günlük olarak çok miktarda odun dumanına maruz kalmak tamamen başka bir konudur. İşte odun dumanının sağlığa etkileri ve bunların yoğunlaşan orman yangınları sorunuyla ilişkisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Odun Dumanı Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

EPA'ya göre, odun dumanı birçok zararlı kirleticinin kaynağıdır. Bunlara benzen, formaldehit ve poliakrilik aromatik hidrokarbonlar dahildir. Ek olarak, yanan odun, büyük miktarlarda ince partikül madde (PM 2.5) üretebilir.

Birlikte, bu kirleticiler odun dumanına aşırı maruz kalmayı oldukça tehlikeli hale getirebilir. Kimyasal bileşikler ve PM 2.5 birlikte astım ataklarını tetikleyebilir, bronşite yol açabilir ve KOAH'ın neden olduğu sorunları şiddetlendirebilir. Çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bu temel sağlık koşullarına sahip olanlar en çok risk altında kabul edilir, ancak odun dumanı kirliliği her yaştan ve demografik yapıdan insanı olumsuz etkileyebilir. Ek olarak, PM 2.5, kalp yetmezliği ve felç dahil olmak üzere daha ciddi durumlarla ilişkilendirilmiştir. 

Bununla birlikte, tüm odun dumanının aynı olmadığı belirtilmelidir. Bu zararlı kirleticilerin çoğu eksik yanmadan kaynaklanır. Örneğin odun, yüksek verimli bir odun sobasında tamamen yakıldığında, bu bileşiklerden daha az üretecektir. Kuru, tecrübeli ahşap da daha az tehlikelidir çünkü yeşil ahşaptan daha fazla yanma eğilimi gösterir.

Orman Yangını Dumanının Büyük Sorunu

Odun dumanı başlı başına bir sorun olsa da, orman yangınlarının ürettiği devasa duman bulutları bu sorunu tamamen farklı bir düzeye taşıyor. Şiddetli orman yangını mevsimlerinde, birkaç ay içinde yüz binlerce hatta milyonlarca dönüm kereste yanabilir. Ortaya çıkan hava kirliliği hava kalitesini düşürür ve uzun vadeli sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere yol açabilir.

Örneğin, bir Stanford araştırma ekibi, Kaliforniya'nın yoğun 2020 orman yangını sezonunun 1.200 ila 3.000 arasında dumana bağlı ölümle sonuçlandığını tahmin ediyor. Bu sayı, doğrudan yangınların yol açtığı ölümlerin resmi sayısının 50 katından fazla. Daha da kötüsü, bu tahmin yalnızca sigarayla ilgili hastalıklara daha duyarlı olan 65 yaş ve üstü insan nüfusunu temsil ediyordu.

2021'de Batı, benzer şekilde şiddetli orman yangını koşullarıyla karşı karşıya. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, 6 eyalette yaklaşık 300.000 akre aktif olarak yanıyordu. Bazı yangınlar neredeyse tamamen kontrol altına alınırken, diğerleri neredeyse kontrolsüz bir şekilde devam ediyordu. Sonuç olarak, şimdi birkaç eyalette tehlikeli duman bulutları bulunabilir ve bu da Batı ABD sakinlerinin çoğu için ciddi sağlık risklerine yol açar.

Etkilenen bölgelerden birinde yaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri mümkün olduğunca içeride kalmak ve evinizdeki hava kalitesini korumak için bir ev hava temizleyicisi kullanmaktır. Dış havanın kalitesi hakkında yapabileceğiniz çok az şey olduğundan, iç mekan hava kalitesini mümkün olduğunca sıkı bir şekilde kontrol etmek en iyi seçeneğinizdir. 

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır