Genel

Oda Kokuları İç Mekan Hava Kalitesini Azaltır mı?

Oda Kokuları İç Mekan Hava Kalitesini Azaltır mı?

Bir oda spreyinin bir odayı ne kadar temiz ve hoş kokulu hale getirebileceğini hepimiz biliyoruz. 

Ancak bu hoş kokunun arkasında gizli hava kalitesi riskleri olabilir. Kimyasal oda spreyleri, iç mekan havasındaki zararlı VOC düzeylerini artırarak genel hava kalitesini düşürebilir. Evinizde bir tane kullanmaya karar vermeden önce oda spreyleri ve hava kalitesi hakkında bilmeniz gerekenler.

Oda Kokuları Hangi Zararlı VOC'leri Yayıyor?

Yaygın oda spreyleri tarafından yayılan uçucu organik bileşiklerin listesi hem şaşırtıcı hem de endişe vericidir. Bu ferahlatıcılarda bulunan kimyasallar arasında formaldehit, benzen ve asetilaldehit bulunur. Bir oda spreyinden yayılan VOC seviyeleri kokuya göre değişir, ancak günümüzde en yaygın oda spreyleri bu kimyasallardan en azından bazılarını içerir. Ne yazık ki, bu bileşikler oldukça uçucudur ve ev havasına kolayca salınabilir, bu da onları iç mekan hava kalitesi için bir tehlike haline getirir.

Bu Kimyasallar Ne Kadar Zararlı?

Bu VOC'lere uzun süreli maruz kalmanın bir dizi sağlık etkisi olabilir. Oda spreyleri tarafından salınan konsantrasyonlarda, sonuçların ciddi olması muhtemel değildir, ancak yine de endişe vericidir. Bu VOC'lerin etkileri baş ağrısı, üst solunum yolu tahrişi ve bazı nadir durumlarda nörolojik sorunları içerebilir.

Halihazırda astımdan veya diğer mevcut rahatsızlıklardan mustarip olan bireylerin, sağlıklı bireylerden çok daha kötü etkiler görebileceği de belirtilmelidir. Hassas bireylerin, oda spreylerinde bulunanlar gibi kimyasallardan kaynaklanan şiddetli öksürük veya akciğer tahrişi yaşama olasılığı daha yüksektir. 

Daha Güvenli Bir Alternatif Var mı?

Neyse ki, standart oda spreylerine göre daha güvenli iki alternatif var. Birincisi, sert kimyasallara güvenmeden evinize temiz, hoş bir koku vermek için tamamen doğal kokular kullanmaktır. Kullanmayı düşünebileceğiniz doğal iç mekan kokuları arasında kahve, bitkisel potpuri ve kuru portakal bulunur.

Bir başka iyi alternatif, evinizin havasını taze tutmak için aktif karbon filtreli bir hava temizleyici kullanmaktır. Bu aslında evinizdeki havaya herhangi bir koku eklemese de, etrafta kalan diğer kokuları gidererek havanızı temiz ve taze bırakabilir. En önemlisi, karbon filtreli hava temizleyicileri, VOC'leri ev havasından bile kaldırabilir ve potansiyel olarak zararlı kimyasallar eklemek yerine nefes almayı daha sağlıklı hale getirebilir.

Koku ve VOC kontrolü için en iyi hava temizleyicilerimizden bazıları şunlardır:

Allerworx All in One Antiviral Hava Temizleme Cihazı

Allerworx "Hepa Rooms 60" Antiviral Hava Temizleme Cihazı (60 m2)

Allerworx – Smart Hava Temizleme Cihazı

İyi bir hava temizleyici kullanarak, potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar eklemek zorunda kalmadan evinizin havasını taze tutabilirsiniz. Aynı zamanda zararlı kirleticileri de ortadan kaldırabilir ve evinizi yaşamak için daha sağlıklı bir yer haline getirebilirsiniz.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır