Genel

Nemin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Nemin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Evlerimizde soluduğumuz havanın farkında mıyız?

Hava kalitesi; genel refah ve sağlığa katkıda bulunan önemli bir faktör olmasına rağmen, insanların çoğu kendi evlerinde soludukları havanın farkında değiller. 

Dış hava kalitesini kontrol edemesek de evimizdeki hava, özellikle de iç mekan nem seviyesi konusunda daha dikkatli olmalıyız. Hastalıkların yayılmasından solunum sorunlarına kadar kuru hava, bireyler için sayısız sağlık sorununun bilinmeyen suçlusu olabilir. Toz, bakteri, alerjenler ve virüsler havada sürekli olarak dolaşır ve nem bu mikropların etkisini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

Düşük Nemin Etkisi

Sağlıklı nem seviyelerinin %40 ila %60 RH arasında olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, %40 RH'nin altındaki evlerin bakteri ve virüsler için ideal üreme alanı olarak kabul edildiği anlamına gelir. İnsanlar, aerosol olarak adlandırılan su damlacıkları salar ve eğer kişinin hastalığı varsa, saldıkları aerosoller zararlı mikroplar içerir. Normal nemli ortamlarda, havadaki nem bir bariyer görevi görerek diğer bireyleri hastalığa yakalanmaktan korur. Sonuç olarak bu durumda, havada bulunan aerosollerin diğerleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte, hava kuruysa, zararlı aerosoller serbestçe hareket edebilir ve yayılabilir, bu da diğer kişilerin enfekte olmasına veya hastalanmasına neden olabilir. Bu nedenle, kuru hava soluyan kişilerin hava yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.

Solunum Sorunları

Kuru hava, astım, bronşit ve sinüzit gibi solunum sorunlarına yol açabilen küf, akar ve alerjenler için üreme alanı olabilir. Astım veya diğer solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden kişiler, kuru hava koşulları nedeniyle evde yoğun semptomlar yaşayacaklardır.

Dehidrasyon

Daha da ötesi, düşük nem, kuru ve tahriş olmuş cilde, kuru gözlere ve burun kanamalarına neden olabilen dehidrasyona neden olabilir. Egzama veya akneden muzdarip kişiler, kuru hava nedeniyle daha sık alevlenmeler yaşayacaklardır. Kuru gözler, göz ağrısına, bulanık görmeye ve göz enfeksiyonu riskinde artışa neden olabilir.

Nemlendirmenin Önemi

Evinizdeki dengeli nem seviyelerinin sayısız faydası vardır. Doğru nemlendirme, evinizde hastalık ve virüs olasılığını önemli ölçüde azaltabilir. Bu özellikle küçük çocukları ve yaşlıları olan aileler için önemlidir. Bir aile üyesi astım gibi bir solunum rahatsızlığından muzdaripse, nem seviyelerini korumak, rahatlık seviyelerini artıracak ve bazı semptomlarını hafifletecek önemli bir adımdır.

Evinizde uygun bağıl nem seviyelerini korumak, daha güvenli, daha sağlıklı ve daha konforlu bir eve yol açacaktır. Kış aylarında evinize giren soğuk hava ısıtılır, bu da nem seviyelerini daha da düşürür. Yaz aylarında klimalar havadaki nemi de giderebilir. Anahtar, evinizde her mevsim sağlıklı bir bağıl nem seviyesini korumaktır. Bunu yaparak, yaşam kaliteniz, konfor seviyeniz ve refah seviyeniz büyük ölçüde değişecektir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır