Genel

Küresel Isınmanın Alerji Üzerine Etkileri

Küresel Isınmanın Alerji Üzerine Etkileri

Son birkaç yıldır çoğumuz ilkbahar ve sonbaharda daha kötü mevsimsel alerjiler yaşıyoruz. 

Şimdi, bilimsel kanıtlar, bu alışılmadık derecede yoğun alerji mevsimlerinin arkasında çok gerçek eğilimler olduğunu göstermeye başlıyor. Utah Üniversitesi’ndeki  araştırmacılar, son 30 yılda Kuzey Amerika'daki polen seviyelerine ilişkin verileri derlediler. Sonuçlar, iklim değişikliğinin muhtemelen giderek artan şiddetli mevsimsel alerjilerin arkasındaki itici güç olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin Kuzey Amerika'da alerji mevsimi için zaman çerçevesini kademeli olarak değiştirdiğini buldu. Ortalama olarak, bitkiler şimdi incelenen dönemin başlangıcında olduğundan yaklaşık 20 gün önce tozlaşmaya başlıyor. Daha erken başlamanın yanı sıra, alerji mevsimleri artık kabaca bir hafta daha uzun sürüyor.

Alerjisi olanlar için daha da kötüsü, daha yüksek karbondioksit seviyeleri ve daha yüksek sıcaklıklar da daha yüksek polen üretimine yol açtı. Araştırmacılar, bitkilerin bugün 30 yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 20 daha fazla polen ürettiğini buldu. Araştırmacılara göre, daha yüksek polen konsantrasyonları, muhtemelen gelişmiş bitki büyümesinin bir sonucudur. Çiçekli bitkiler, bol miktarda karbondioksit bulunan sıcak koşullarda daha iyi büyüme eğilimindedir. Mevcut iklim değişikliği anlayışıyla tutarlı olan bu koşullar, daha büyük çiçeklere ve sonuç olarak her bitkiden daha fazla polen oluşmasına yol açıyor.

Daha uzun alerji mevsimleri, değişen iklimlerin bir sonucu olarak insanların önümüzdeki yıllarda görebileceği birçok olumsuz sağlık etkilerinden sadece biridir. Orman yangınlarından kaynaklanan kül, daha yüksek karbondioksit seviyeleri ve küresel ısınmaya katkıda bulunan kirlilikten kaynaklanan partikül maddeler de genel hava kalitesi üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturuyor. Bu sorunlar bir araya geldiğinde, soluduğumuz havanın kalitesini iyileştirmek için adımlar atmayı her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Daha büyük çözümler zaman alacak ve büyük değişiklikler gerektirecek olsa da, düşük kaliteli havaya maruz kalmanızı azaltmak için şu anda atabileceğiniz bazı adımlar var. Çoğu insan için en iyi seçeneklerden biri, bir ev hava temizleyicisine yatırım yapmaktır. Örneğin alerjiler için hava temizleyicileri, havadaki poleni etkili bir şekilde yakalayabilen HEPA filtrelerine sahiptir. Evinizde bu hava temizleyicilerden birini kullanarak alerji mevsiminde polen maruziyetinizi azaltmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak semptomlarınızın şiddetini azaltabilirsiniz.

Büyük bir kentsel alanda yaşıyorsanız, karbon filtreleme sunan bir hava temizleyici de düşünmelisiniz. Karbon filtreler, standart bir HEPA filtresinin yapamayacağı gazları, kokuları ve uçucu organik bileşikleri (VOC'ler) yakalar. Sonuç olarak, bu filtreler, hava kirliliğinin hedeflenmesi daha zor bileşenlerinden bazılarına karşı ek bir koruma katmanı sunar.

Hava temizlemenin ötesinde, alerji mevsiminde evinizdeki havayı yeniden sirküle etmeyi de düşünebilirsiniz. Tüm evi kaplayan bir fan, dışarıdan potansiyel olarak kirlenmiş hava getirmeden çok tıkalı olmasını önlemek için ev havanızı hareket ettirebilir. Gündüzleri hava sirkülasyonu yapmak ve geceleri temiz hava getirmek için pencereleri açmak, polen yoğunluğunun en yüksek olduğu zamanlardan kaçınmak amacıyla temiz hava ihtiyacını dengelemenize de yardımcı olabilir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır