Genel

Isı Dalgaları ve Ozon arasındaki Bağlantı

Isı Dalgaları ve Ozon arasındaki Bağlantı

Temmuz ayına girdiğimiz bu günlerde sıcak hava dalgaların maruz kalabileceğimiz günlere yaklaşıyoruz. 

Hepimiz bu tür sıcak havalarda ısı bitkinliği ve dehidrasyonun çok gerçek tehlikeler olduğunu bilsek de, bu tür aşırı sıcaklıklarda çok daha az bilinen bir tehlike daha vardır. Bir ısı dalgası, astımı ağırlaştırabilen ve solunum hasarına neden olabilen, havada uçuşan bir molekül olan artan ozon seviyelerini beraberinde getirebilir. İşte ozon ve gelecek sıcak havalarda kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında biraz bilgi.

Ozon Nedir ve Neden Isı Dalgalarıyla Yükselir?

Her gün soluduğumuz havada oksijen atomları, iki oksijen atomundan oluşan moleküller halinde birbirine bağlanır. Bununla birlikte, bazı koşullar altında, üç oksijen atomu birbirine bağlanarak ozon üretebilir. Bu aslında her zaman olur ve tüm havanın içinde biraz ozon vardır. Karbondioksite çok benzer, ancak zararlı ozon genellikle bitkiler tarafından filtrelenir. Bununla birlikte, aşırı sıcak dönemlerde, bitkilerin ozonu uzaklaştırma yeteneği azalır ve bu da havada daha yüksek seviyelerine yol açar.

Tüm bunlar kulağa ne kadar sıradan gelse de, çok ciddi olabilir. Aslında, 2013 yılında yapılan bir araştırma, 2006 yazında Birleşik Krallık'tan toplanan tıbbi verileri derledi ve ozonun en az 460 belgelenmiş ölümde önemli bir katkıda bulunan faktör olduğunu buldu. Çok sayıda çalışma, yüksek ozon seviyelerinin ölüm oranlarının artmasına yol açabileceğini ve kendinizi bu tehlikeli bileşikten korumayı daha da önemli hale getirdiğini göstermiştir.

Kendinizi Ozondan Nasıl Korursunuz?

Tabii ki, ozon görünmez ve hava yoluyla taşındığından, ona karşı korunmanın mükemmel bir yolu yoktur. Bununla birlikte, maruziyetinizi sınırlamak için atabileceğiniz bazı temel adımlar vardır. Bunu yapmanın ilk ve en etkili yolu, günün sıcağında kesinlikle gereğinden fazla dışarı çıkmamaktır. Bu, özellikle dışarıda koşuyorsanız veya egzersiz yapıyorsanız önemlidir, çünkü bunu en sıcak saatlerde yapmak, potansiyel olarak soluyabileceğiniz ozon miktarını büyük ölçüde artırır. Ayrıca sıcak saatlerde evinizi kapatabilir ve ozon yüklü dış havayı içeri sokmadan havayı sirküle etmek için tüm evi kapsayan bir fan veya dahili HVAC sistemi kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, ozon seviyelerinde büyük olasılıkla çok daha yüksek olan havanın içeri girmesine gerek kalmadan evinizi rahat tutacaktır.

Çözüm

Ozon her zaman mevcut olmasına rağmen, kendinizi bir sıcak hava dalgası sırasında oluşabilecek yüksek seviyelerden korumak için yapabileceğiniz her türlü adımı atmak önemlidir. Evinizdeki genel hava kalitesini iyileştirmek için daha fazla adım atmak istiyorsanız, kirleticileri gidermek ve soluduğunuz havayı olabildiğince temiz ve sağlıklı kılmak için neden yüksek kaliteli bir hava temizleyici denemiyorsunuz? Sorularınız varsa, yardım etmek için buradayız. Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, bunları sizin için mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağız.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır