Genel

İmmünoterapi Nedir ve Alerjilerinizi İyileştirebilir mi?

İmmünoterapi Nedir ve Alerjilerinizi İyileştirebilir mi?

İmmünoterapi Nedir ve Alerjilerinizi İyileştirebilir mi?

Kaşınan gözlerinizin, burun akıntınızın, kurdeşenlerin ve kızarıklıkların bağışıklık sisteminizin iyi huylu bir maddeyi (alerjen) ortadan kaldırılması gereken bir tehdit olarak algılamasından kaynaklandığını hepimiz biliyoruz.

Sonuç olarak, bağışıklık sisteminiz aşırı tepki vererek alerjenle savaşmak için antikorlar ve histaminler üreten bir dizi kimyasal reaksiyona neden olur. Bu doğal kimyasallar, alerji semptomlarınızın temel nedenidir.

Peki ya bağışıklık sisteminize polen, toz, evcil hayvan tüyü veya diğer alerjenlerin bir tehdit olmadığını öğretebilseydiniz?

İmmünoterapi hakkında

İmmünoterapinin uzun bir dizi düzenli enjeksiyon içerdiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak bu enjeksiyonların nasıl çalıştığı net olmayabilir.

Bir aşıya çok benzer şekilde, immünoterapi, alerjik tepkinizi uyaran az miktarda alerjeni sisteminize sokar. Bu küçük dozlar bağışıklık sisteminizi duyarsızlaştırarak vücudunuza alerjenin ölümcül bir tehdit olmadığını öğretir. Belirtileriniz zamanla azalır ve sonunda polen, evcil hayvan tüyü veya böcek sokmasıyla temas ettiğinizde alerjisi olmayan biri gibi tepki verirsiniz.

Örneğin, alerjisi olmayan biri, sinüslerindeki tozu temizlemek için hala hapşırabilir veya arı sokmasından sonra küçük kırmızı bir yumru veya hafif şişlik alabilir. Bununla birlikte, yönetilmeyen alerjileriniz varsa, alerjik reaksiyonunuz yaşamı tehdit eden bir acil durum haline gelebilir.

İmmünoterapinin sizin için uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız

İmmünoterapi herkes için doğru tedavi değildir. Doktorunuz sizi tıbbi geçmişiniz ve alerji tedavilerine geçmişteki tepkiniz hakkında ayrıntılı bir inceleme de dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirmeye tabii tutar. Ayrıca bağışıklık sisteminizi tetikleyen belirli maddeleri belirlemek için alerji testi de yapar.


Aşağıdaki durumlarda immünoterapi önerilebilir:

  • Alerjileriniz oral ilaçlarla iyi kontrol edilemiyor
  • Belirtileriniz günlük yaşamınızı önemli ölçüde bozuyor
  • Alerji belirtilerinizi tetikleyen maddelerden kaçamıyorsunuz

İmmünoterapinin hem çocuklar hem de yetişkinler için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Arı zehirine ve diğer kaçınılması zor çevresel alerjenlere karşı şiddetli reaksiyonları olan kişilere sıklıkla tavsiye edilir.

İmmünoterapi türleri

İmmünoterapi 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve test ve uygulama ile zamanla iyileştirdiği kanırlanmıştır. Bugün, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli immünoterapi türleri mevcuttur:

Geleneksel

Geleneksel immünoterapi, yaklaşık bir yıl boyunca haftalık enjeksiyonlarla başlar. İlk yıldan sonra, enjeksiyonlarınız iki haftada bir ve ardından aylık olarak azaltılır.

Küme

Küme immünoterapisi bu tedavinin daha hızlı bir versiyonudur. Yaklaşık altı hafta boyunca sekiz kısa randevuda kümelenmiş enjeksiyonlar alırsınız. Sonra iki haftada bir ve ardından aylık bakım dozlarınız olur.

Acil Tedavi

Hızlı alerji tedavisine ihtiyacınız varsa, acil immünoterapi önerilebilir. Bir günde bir saat aralıklarla 4-6 enjeksiyon ve ardından 20 hafta boyunca haftalık enjeksiyonlar, ardından iki haftada bir ve ardından aylık bakım enjeksiyonları alırsınız.

Ağızdan gıda

Oral gıda immünoterapisi, alerjik reaksiyonunuzu tetikleyen gıdaları küçük ama giderek artan miktarlarda tüketmeniz üzerine kuruludur..

İmmünoterapinin türünden bağımsız olarak, tedaviniz, herhangi bir advers reaksiyona hemen yanıt vermek için gerekli becerilere sahip, yüksek düzeyde eğitimli ve deneyimli alerji uzmanları tarafından yakından denetlenmelidir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır