Genel

Hava Kirliliği ve Ruh Sağlığı Arasında Bağlantı Var mı?

Hava Kirliliği ve Ruh Sağlığı Arasında Bağlantı Var mı?

Araştırmacılar bir süredir hava kalitesi ve ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğundan şüpheleniyor olsalar da, ilişkinin tam yapısını ve gücünü saptamak çok zordu. 

Birleşik Krallık'ta bilim insanları tarafından yürütülen araştırmalar bu soruna yeni bir ışık tutuyor olabilir.

Hava Kirliliği ve Ruh Sağlığı Arasındaki Bağlantı

Kings College'dan araştırmacılar tarafından 13.000 İngiliz yetişkin üzerinde yürütülen yakın tarihli bir araştırmaya göre, kirlilik seviyelerindeki nispeten küçük değişikliklerin, ruh sağlığı sorunlarının yaygınlığı ve ciddiyeti üzerinde büyük etkileri var. Araştırmacılar, ortak bir kirletici ve araba egzozunun bileşeni olan nitrojen dioksitin etkilerine odaklandı.

Araştırma ekibinin bulgularına göre, nitrojen dioksit konsantrasyonlarındaki küçük artışlar, bireysel çalışmalarda zihinsel sağlık sorunlarının sayısını büyük ölçüde artırdı. Hatta ruh sağlığı tedavisine ihtiyaç duymada yüzde 32'ye varan artışlar gözlemlendi. Daha yüksek nitrojen dioksit konsantrasyonlarının, daha fazla ciddi akıl hastalığı vakası ile ilişkili olduğu da ortaya çıktı. Hava kirliliği daha kötü olduğunda akıl hastalığı nedeniyle hastaneye yatışlar yüzde 18'e kadar arttı.

Hava kalitesi ve akıl hastalığı arasındaki bağlantının ardındaki mekanizmayı belirlemek için çok daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, muhtemel suçlulardan biri inflamasyondur. Azot dioksit ve ince partikül madde gibi kirleticiler kan dolaşımına emilebilir ve potansiyel olarak vücutta iltihaplanmaya neden olabilir. Bilim adamları, beyinde bu iltihaplanma meydana geldiğinde, sonuçların daha yüksek bir akıl hastalığı riski içerebileceğine inanıyor.

Kendinizi Hava Kirliliğinden Nasıl Korursunuz?

Hava kirliliği, modern çağda dünya çapındaki nüfusların karşı karşıya olduğu en büyük sağlık risklerinden biridir. Yaygın kirleticiler, özellikle ince parçacıklı maddeler, felçten kansere kadar değişen hastalık risklerinin artmasıyla ilişkilidir. Kendinizi ve ailenizi potansiyel hava kirliliği risklerinden korumak için mümkün olan tüm adımları atmanın önemli olduğunu söylemeye gerek yok.

Kendinize hava kirliliğine karşı ekstra koruma sağlamanın en etkili yollarından biri, yüksek kaliteli bir ev tipi hava temizleyici satın almaktır. HEPA ve karbon filtrelemeyi birleştiren bir hava temizleyici, birçok yaygın kirleticiyi yok edecektir. Evinizde hava temizleyici kullanarak günün büyük bir kısmını geçirdiğiniz mekanda kendinize daha temiz ve daha sağlıklı bir hava sağlayabilirsiniz. 

Hava temizleyici kullanmanın yanı sıra, pencereleri açmak yerine evinizin iç fanını da hava sirkülasyonu için kullanabilirsiniz. Sirkülasyon havası dışarıdan gelen kirleticileri azaltabilir. Bu, hava kirliliğinin genellikle en kötü durumda olduğu yoğun trafik zamanlarında özellikle önemlidir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır