Genel

Gıda Alerjim Varsa Ne Yapmalıyım?

Gıda Alerjim Varsa Ne Yapmalıyım?

Gıda alerjileri oldukça yaygın alerjilerdir. Okul çağındaki çocukların yaklaşık %8'inde bir tür gıda alerjisi vardır.

Bu kadar çok gıda ürünü varken, gıda alerjileri size gizlice yaklaşarak tehlikeli bir reaksiyona neden olabilir.

Gıda alerjileri nelerdir?

Gıda alerjileri vücudunuzun belirli gıdalara verdiği spesifik ve tekrarlanabilir tepkidir. Herhangi bir alerjide olduğu gibi, vücudunuz ortak bir proteini sağlığınıza tehdit olarak algıladığında bir gıda alerjisi meydana gelir. Bu, bağışıklık sisteminizin daha sonra iltihaplanmaya neden olan histaminleri serbest bırakmasını sağlar. Gıda alerjilerinin semptomları "rahatsız edici”den “hayati tehlikeye sebep olan” arasında değişir.

En yaygın gıda alerjileri arasında süt ürünleri, yumurtalar, ağaç kuruyemişleri, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, buğday ve soya bulunur. Polen ve yakup otu alerjisi gibi başka alerjileriniz varsa, gıda alerjinizin olması veya alerji  geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Çocuklar, astımlı kişiler ve ebeveynleri veya büyükanne ve büyükbabalarında gıda alerjisi olan kişilerde gıda alerjisi semptomları yaşama riski yüksektir.

Gıda alerjileri ile yaşıyorsanız, bir alerjenle temasa geçtiğinizde nasıl hissettirdiğini zaten biliyor olabilirsiniz. Gıda alerjilerinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kurdeşen
  • Döküntü
  • Öksürük
  • Hırıltı
  • Kusma
  • Karın krampları
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi veya bayılma

Anafilaksi, yiyeceklere ve bazı çevresel alerjilere karşı nadir fakat ciddi bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi, boğazın daralması ve nefes alma yeteneğini bozması ile karakterize edilen bir alerjene karşı vücudun şok tepkisidir. 

Gıda alerjim varsa ne yapmalıyım?

Besin alerjileri ile yaşamak, ömür boyu sürecek yemek maceranızın sonu değildir.

Gıda alerjileri ile yaşıyorsanız, gıda ile ilgili olmayan alerjiler de dahil olmak üzere alerjilerinizin tamamını anlamanız önemlidir. Doktorunuz gerekli testleri tamamladıktan sonra size nasıl yardımcı olunabileceği konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Gıda alerjilerinizi yönetmek için, alerjilerinizin türlerini ve şiddetini görmek için test sonuçlarınızı değerlendirilir. Sizin için tehlikeli olan alerjenlerden kaçınmanın en iyi yollarını ve tehlikeli bir alerji alevlenmesi durumunda ne yapmanız gerektiği söylenir. 

Yine de bu diyette egzersiz yapmam gerekir mi?

Yiyecek alerjileri olsun ya da olmasın, egzersiz ve iyi beslenme herkesin sağlığı için çok önemlidir. Sizin için en iyi egzersiz türleri hakkında sorularınız varsa veya egzersize bağlı olarak astımla yaşıyorsanız, alerjileriniz ve astımınız güvenli ve kolay bir şekilde yönetilebilir. 

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır