Genel

Egzamayı Görmezden Gelmemeniz İçin Nedenler

Egzamayı Görmezden Gelmemeniz İçin Nedenler

Dökülen, kanayan, kaşıntılı, kırmızı cilt lekeleri: Bunlar, sizi rahatsız edebilen, yaygın bir cilt rahatsızlığı olan ve yönetilmeyen egzamanın ayırt edici özellikleridir.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısının yardımıyla kronik egzama bile yönetilebilir. Ancak pek çok insan egzama semptomlarını görmezden geliyor veya yalnızca daha az etkili tezgah üstü ürünlere ve ev ilaçlarına güvenerek, durumlarının daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilecek tıbbi bakımı geciktiriyor.

Farklı egzama türleri

Egzamanın belirti ve semptomları oldukça standart olsa da, farklı egzama türleri ve altında yatan çeşitli nedenler vardır.

Atopik dermatit

En yaygın egzama türü olan atopik dermatit, ailelerde ortaya çıkma eğiliminde olan bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Sadece Amerika’da 25 milyondan fazla yetişkin ve çocuk bu tür egzamaya sahiptir.

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, cildiniz kimyasal veya hatta bazı metaller gibi tahriş edici maddelerle temas ettiğinde meydana gelir. Aşırı el yıkama da bu tip egzamayı tetikleyebilir.

Nörodermatit

Bu tip dermatit atopik dermatite benzer, ancak fazla yayılmaz. Kaşırsanız, cildinizde sinir ucu hasarına neden olabilirsiniz.

Dishidrotik egzama

Kadınlarda erkeklerden daha yaygın olan dishidrotik egzama, ellerde ve ayaklarda küçük, kaşıntılı kabarcıklara neden olur. Genellikle diğer egzama türleri ile ortaya çıkar.

Nümerik egzama

Nummular egzama, aşırı derecede kaşıntılı olabilen yuvarlak egzama "lekelerine" neden olur.

Staz egzaması

Staz egzaması, kanın ve diğer sıvıların cilde sızarak tahrişe ve cilt bozulmasına neden olan altta yatan bir dolaşım sorunuyla ilgilidir.

Seboreik dermatit

Bu kronik egzama türü, cildinizin üst sırt veya kafa derisi gibi yağ üreten bezlerin çok olduğu bölgelerde meydana gelir.

Tedavi neden bu kadar önemli?

Farklı egzama türleri olduğundan, herkese uyan tek bir tedavi yoktur. Reçetesiz satılan birçok ürün ve evde uygulanan tedavilerin başarısız olmasının nedeni budur.

Egzama tedavisini geciktirmek, durumun daha da kötüleşmesine izin verir - bazen çok daha kötü. Bu, kaşınan, pul pul dökülen, yamalı cilt bölgelerinin cildinizin diğer bölgelerine yayılabileceği ve semptomlarınızın çok daha yoğun ve dayanılmaz hale gelebileceği anlamına gelir.

Daha da kötüsü, tedaviyi geciktirdiğinizde kalıcı cilt hasarı ve ciddi cilt enfeksiyonları riskinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bunun nedeni, egzamada cildinizin doğal koruyucu bariyerinin yıkılarak tehlikeli mikropların girmesini kolaylaştırmasıdır.

Sık kaşıma, ciltte yara izlerine ve cildinizin dokusunda değişikliğe neden olabilir. Zamanla, cildiniz kösele gibi hissetmeye başlayabilir veya renk değiştirebilir.

İşe yarayan egzama tedavisi

Egzamalı çoğu insan, bazen reçeteli nemlendiriciler ve diğer tahriş edici olmayan cilt ürünleri de dahil olmak üzere, yaşam tarzı değişiklikleri ve reçeteli ilaçların bir kombinasyonuna iyi yanıt verir. 

Ne tür bir egzamaya sahip olursanız olun veya şu anda semptomlarınız ne kadar şiddetli olursa olsun, bu semptomları kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için doğru türde tedaviyi almak gerçekten önemlidir. Özel bir tedavi planı cildinizi sağlıklı tutabilir, böylece enfeksiyon ve diğer sorun risklerinizi azaltabilirsiniz.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır