Genel

Duştan sonra neden kaşınırız?

Duştan sonra neden kaşınırız?

Duştan sonra neden kaşınırız?

Birçok insan hijyen rutinlerinin bir parçası olarak duş almayı sever. Bununla birlikte, duştan sonra rahatsız edici bir kaşıntı başlıyorsa, bu rahatsız edici bir şeylerin habercisi olabilir.

Kuru cil,  genellikle duş aldıktan sonra kaşıntıya neden olur. Duştan gelen su cildin doğal yağlarını sıyırarak kuruluğa ve kaşıntıya neden olabilir. Tedavi her zaman losyon veya nemlendirici uygulamak kadar basit olmayabilir. Bazen kuru ve hassas cilt, kaşıntıya neden olan tahrişi ve kuruluğu hafifletmek için ek bakıma ihtiyaç duyar.

Tedavi gerektiren bir durumu gösterebilecek soyulma, kabuklanma veya kızarıklık gibi diğer semptomları izlemek de önemlidir. Duştan sonra kaşıntının olası nedenleri ve bunların nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Duştan sonra kaşıntı nedenleri

Birçok şey, duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra cildin kaşınmasına neden olabilir. Duştan sonra kaşıntının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kuru cilt

Kuru cilt nemden yoksundur ve özellikle duştan sonra gergin veya kaşıntılı hissedebilir. Temizleyiciler, sabun ve su, cildi esnek tutan ve kuruluğu önleyen doğal yağları çıkarabilir. Bir kişi sıcak bir duş aldığında, sabun ve su cildin yağlarını yok edecektir. Bu, cildin gergin ve kaşıntılı hissetmesine neden olabilir. Aşırı durumlarda, cilt çatlayabilir veya kanayabilir. Duş aldıktan sonra cildi kaşındırmamanın en iyi yolu, havluyu çıkardıktan hemen sonra nemlendirici sürmektir. Cilt hala hafif nemliyken krem, yağ veya merhem gibi yoğun bir nemlendirici kullanmak nemi hapsetmeye yardımcı olabilir.

Çok kuru veya hassas cilde sahip kişiler nemlendirici kullanmadan önce ürün etiketlerini okumalıdır. Bunun nedeni, bazı ürünlerin tahriş edici veya alerjik reaksiyonlara neden olan bileşenler içerdiğinden kaşıntıyı daha da kötüleştirebilmesidir. Daha fazla kuruluğa, tahrişe ve kaşıntıya neden olabileceğinden, koku, mentol ve alkol içeren ürünlerden kaçının.

Egzama

Egzama, kaşıntıya ve aşırı kuruluğa yol açabilen cilt iltihabını ifade eder. Ayrıca ciltte kırmızı döküntü veya şişliklere neden olabilen kronik bir durumdur.

Egzama, cilt doğal yağlarından yoksun olduğunda banyo veya duştan sonra daha da kaşıntılı ve rahatsız hissettirebilir. Kokulu vücut sabunları  ve duştan gelen sıcak su da kaşıntıyı tetikleyebilir. Egzaması olan kişilerin gün boyunca hipoalerjenik ürünler kullanmaları ve nemlendiriciler sürmeleri gerekebilir. Bir dermatolog, hangi ürünlerin kullanılacağı konusunda önerilerde bulunabilir.

Cilt bakım ürünlerine tepkiler

Birçok insan duşta kokulu temizleyiciler, sabunlar ve saç ürünleri kullanmaktan hoşlanır. Bununla birlikte, bu tür ürünler bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyerek kaşıntı ve diğer semptomlara yol açabilir. Bu kontakt dermatit olarak bilinir. Ulusal Egzama Derneği, kokunun cilt reaksiyonuna neden olabilecek en yaygın bileşenlerden biri olduğunu açıklıyor. Bir kişi tek başına nemlendirmenin kaşıntıyı gidermediğini fark ederse, duş ürünlerini değiştirmesi gerekebilir. Kaşıntının geçip geçmediğini görmek için kokusuz temizleyiciler ve nemlendiriciler deneyin.

Çamaşır ürünlerine tepki

Kokulu çamaşır ürünleri, özellikle bir kişi havlularında kokulu ürünler kullanırsa, duş sonrası kaşıntıya da neden olabilir. Banyodan sonra bornoz giymek, çamaşır sabunu veya yumuşatıcıdaki kokuların bir kısmının cilde geçmesine neden olabilir. Bir kişinin alerjisi veya duyarlılığı varsa, bu kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Hassas veya kaşıntılı cilde sahip kişiler, havlularında veya giysilerinde koku veya boya içeren çamaşır ürünleri kullanmaktan kaçınabilir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır