Genel

Dünya Hava Kalitesi Standartlarında Yeni Araştırma Bulguları

Dünya Hava Kalitesi Standartlarında Yeni Araştırma Bulguları

İsviçreli bir hava kalitesi izleme şirketi tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, dünyadaki ülkelerin tamamı geçen yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen hava kalitesi standartlarını karşılayamadı. Çalışma, güvenli hava kalitesi seviyeleri ile dünya çapındaki insanların büyük çoğunluğunun soluduğu havanın türü arasındaki muazzam farkı gösteriyor. Ayrıca, Güneydoğu Asya'daki ülkeler orantısız bir şekilde daha kötü hava kirliliği seviyelerine maruz kaldıklarından, zengin ülkeler ve daha fakir ülkeler arasındaki fark büyüdü.

Yeni çalışmanın verileri, dünya çapında yaklaşık 6.500 şehirden elde edildi. İnanılmaz bir şekilde, bu şehirlerden sadece 222'si ortalama olarak DSÖ hava kalitesi standartlarını karşıladı. Başka bir deyişle, izlenen şehirlerin sadece yüzde 3'ünde solunması güvenli kabul edilen hava var.

Performans, ülke düzeyinde daha da kötüydü. Dünyadaki hiçbir ülke, ortalama olarak DSÖ hava kalitesi standartlarını karşıladığını iddia edemez. Daha da endişe verici olan, en iyi hava kalitesine sahip olan ülkelerin bile DSÖ işaretini kaçırma derecesiydi. Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa'daki son derece gelişmiş ülkeler, standartları 1-2 kat aşan hava kirliliği seviyelerine sahipti.

Daha az gelişmiş ülkelerde, istatistikler gerçekten endişe vericiydi. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan, DSÖ standartlarını 10 kattan fazla aştı. Bu ülkeler, özellikle yoğun nüfuslu şehirlerde insan sağlığı için son derece tehlikeli olan ince partikül madde düzeylerinden muzdarip.

Dünyada mevcut hava kirliliği miktarının nedenleri değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde, kömürün yanması ve filtrelenmemiş endüstriyel emisyonlar, havada bulunan kirlilik miktarını artırır. Daha gelişmiş ülkelerde, bu faktörler hala geçerlidir, ancak çevresel düzenlemelerle bir şekilde hafifletilme eğilimindedirler. Ancak başka faktörler devreye girebilir. Örneğin ABD'de, 2021'deki partikül madde seviyeleri Batı'daki orman yangınları tarafından tetiklendi.

Dünyanın en zengin ve en gelişmiş ülkeleri, hava kalitesini DSÖ standartlarına uygun tutma konusunda evrensel olarak başarısız oluyor. Bu arada daha az gelişmiş ülkeler daha da kötü bir durumda kalıyor ve önerilen seviyelerin 10 katına kadar kirlilikle mücadele ediyor.

Şehrinizde veya ülkenizde hava kirliliği konusunda yapabileceğiniz pek bir şey olmasa da, kendinizi ve ailenizi evinizde daha güvende tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Yüksek kaliteli ev tipi hava temizleyicileri, partikül madde ve zararlı gazlar dahil olmak üzere hava kirliliğinin birçok bileşenini ortadan kaldırabilir. Evinizde bir hava temizleyici kullanarak en sık soluduğunuz havayı temizleyebilirsiniz.

Hangi hava temizleyicinin size uygun olduğu hakkında sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin, ihtiyaçlarınıza göre cevaplar ve ürün önerileri sunabiliriz.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır