Genel

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Mevsim değişikliği, dengesiz beslenme, stres, düzensiz uyku, hareketsizlik gibi nedenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabiliyor. Peki Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutarız?

 

Covid 19 pandemisi tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Bu dönemde maske takmak, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymak ve virüsten korunmak büyük önem taşıyor. Bunun yanında güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak da sadece Covid 19 virüsüne karşı değil, bir çok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Özellikle soğuk kış günlerinde, bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara yenik düşmemek konusunda son derece önemli.

 

Bağışıklık sistemi, insanı hasta eden ve enfeksiyona yol açabilen virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların zararlarına karşı korur. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı kötü bakterilerle bağışıklık sistemi sayesinde savaşır. Bu savaşın kaybedildiği durumlarda da hastalık durumu ortaya çıkar.

 

Peki bağışıklık sistemimizi nasıl güçlü tutarız?

 

Beslenme, stresle mücadele, düzenli uyku ve egzersiz, vücut bağışıklığını yüksek tutan başlıca etmenlerdir.

 

Kısık ateşte uzun süre pişirilerek elde edilen kemik ve et suları hasarlı olan bağırsak duvarını iyileştirerek bağışıklık sistemini destekler. Sarımsak, Soğan, kereviz, pırasa gibi besinler prebiyotik içerir ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için son derece önemlidirler. Bunun yanında ev yapımı yoğurt, kefir ve turşu gibi doğal fermente gıdalar bağışıklık sisteminde önemli bir yere sahip olan bağırsak sağlığı için mutlaka tüketilmelidirler. Ayrıca taze sıkılmış sebze suları vücutta birikmiş olan ağır metal ve toksin atıklarını temizlerler.

 

İnsan bedensel ve ruhsal yapı olarak birbirine bağlı iki ayrılmaz komponenttir. Bu bağlamda stres faktörlerinin insan bağışıklığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bağışıklığı güçlü tutmanın yollarından biri de stres kaynaklarını azaltmak ve onlarla mücadele etmektir. Ayrıca açık ve temiz havada yapılan düzenli egzersiz de vücut drencini güçlü tutan etmenlerden biridir.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır