Alerji-Astım Dostu Kreşler

Astım ve alerji özellikle son dönemde artış göstermeye başlamıştır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda geçirmemizdir. Özellikle çalışan insanlar için bu durum fazlasıyla geçerlidir. Ayrıca çocuklarımızın eğitim gördükleri derslikler de bu açıdan bir risk teşkil etmektedir. Aynı ortamda bulunan onlarca öğrenci kapalı ortamdaki temiz havayı hızla tüketmekte ve olası astım ve alerji risklerini de maalesef paylaşmaktadırlar. Kapalı ortamların havasındaki kirlilik oranı açık alanlara göre 2 ile 5 kat arasında daha fazladır.

Alerji ve astım dostu kreşlerde olması gereken özellikleri sıralarsak;

1- Odaların veya sınıfların genişliğine göre içerideki havayı etkili bir şekilde temizleyecek uygun ölçülerde hava temizleme cihazları kullanılmalıdır.

2- Yatak, yorgan ve yastık kılıflarının anti toz akarı kılıfları ile kaplanmış olması gereklidir.

3- Kreşlerde mümkün olduğunca az halı kullanılmalıdır. Eğer ki kreşte halı veya duvardan duvara halı kaplama varsa mutlaka anti alerjik halı spreyi kullanılmalıdır.

4- Kreşlerde kullanılan tül, perde, battaniye, pike vb. yüksek sıcaklıkta yıkanamayan tekstil ürünlerinin üzerindeki alerjenleri nötralize etmek için anti alerjik organik çamaşır konsantresi kullanılması gerekir.

5- Kreşlerde kullanılacak elektrik süpürgelerinin de anti alerjik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Elektrik süpürgeleri turbo fırçalı, toz torbalı ve nihai hava çıkışında Hepa filtre olması gerekir. Sulu veya buharlı temizleme özelliğine sahip olan elektrik süpürgeleri kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü bu ürünler içerisindeki aşırı nem sebebiyle bakteri, küf ve mantar yuvası haline gelmektedirler.

6- Kreşlerde acil durumlarda astım hastalarına müdahale edebilecek donanıma sahip eğitimli personelin bulunması gerekmektedir.

7- Kreşe kayıt yaptıran herkese çocuklarının herhangi bir besin maddesine karşı alerjisinin olup olmadığının sorulması zorunludur. Gerekli durumlarda çocuğun doktoruna süratle ulaşabilmek için de doktorunun telefonlarının da bu belgede bulunması gerekmektedir.

8- Binanın sağlık açısından sorun yaratmayacak yapı malzemelerinden yapılmış olması ve kullanılan boyanın da titizlikle seçilmiş olması çok önemlidir. Bu duruma gereken önem gösterildiği takdirde sağlıksız yapı malzemelerinden, mobilyalardan ve boyalardan kaynaklanan risklerin tümünü minimize etmiş oluruz. Soluduğumuz havada zararlı maddeler içeren boyaların saldığı gazları da solumamış oluruz.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizleri arayınız. Hepa Alerji Astım Danışma Hattı: 0 212 210 99 14