Genel

Alerji Aşıları Hakkında Neler Biliyoruz?

Alerji Aşıları Hakkında Neler Biliyoruz?

Alerjilerle yaşıyorsanız, alerji aşıları yaptırarak semptomlarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. 

Alerji aşıları, bağışıklık sisteminin alerjenlere aşırı tepki vermesini durdurmaya yardımcı olur.

Alerjiler neden oluşur?

Bağışıklık sisteminiz, virüsler gibi hastalığa neden olan istilacıları tespit etmek ve bunlarla savaşmak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, alerji durumunda, vücudunuz polen veya evcil hayvan kepeği gibi belirli maddeleri tehlikeli olarak tanımlar, ancak öyle değildirler.

Bağışıklık sisteminiz alerjen adı verilen maddelere tepki verir ve hapşırma, sulu gözler ve burun akıntısı gibi alerji semptomları üretir.

Alerji aşıları nelerdir?

Alerji aşılar,ı yavaş yavaş bağışıklık sisteminize belirli alerjenlere tepki vermesi gerekmediğini öğretir. Alerji aşıları bir dizi alerjen için etkilidir ve tedavisi basittir.

Alerjen türleri

Alerji aşılarının aşağıdaki alerjenler için etkili olduğu kanıtlanmıştır:

  • Polen
  • Evcil hayvan tüyü
  • Böcek sokmaları
  • Toz akarları

Ne yazık ki, gıda, lateks veya ilaca karşı alerjik reaksiyonlarla mücadele etmek için henüz alerji aşıları geliştirilmemiştir. Yine de, çevresel veya acı veren böcek alerjileriniz varsa, alerji aşıları yoluyla tedavi olabilirsiniz.

Alerji aşıları nasıl çalışır?

Sağlıkçınız vücudunuza çok az miktarda hedeflenen alerjeni enjekte etmek için küçük bir iğne kullanır. Her biri biraz daha fazla miktarda alerjen içeren, 3-6 ay boyunca haftada 1-3 atış alırsınız. Bu, vücudunuzun bağışıklık tepkisini her seferinde tetikler, ancak alerjik reaksiyon oluşturmak için yeterli alerjen yoktur.

Zamanla, ardışık dozlar vücudunuzu alerjene karşı duyarsızlaştırır. Tedavinin ilk turunun sonunda, vücudunuz alerjene, günlük yaşamınızda karşılaştığınızda bağışıklık sisteminizin aşırı tepki vermemesi için yeterince maruz kalmış olması gerekir.

Bazı insanlar alerji semptomlarından alerji aşılarıyla tamamen kurtulurken, diğerleri semptomlarda önemli bir düşüş görür ancak yine de alerjilerini biraz hissedebilirler. Genel olarak, alerji aşıları yaşam kalitenizde kayda değer bir iyileşme sağlar, çünkü semptomlarınızı ortadan kaldırır veya büyük ölçüde azaltır.

Alerjiniz varsa, alerji iğneleri size kalıcı bir rahatlama sağlayabilir. Daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kategoriler

Menü

Müşteri Hizmetleri

0212 210 99 14 (pbx)

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır