Sipariş ve Teslimat Şartları

UYARI : Tüm sipariş yöntemleri için üyelik işlemini gerçekleştirmek zorunludur.

Sipariş Yöntemleri

Online Sipariş
7 gün 24 saat online sipariş verebilirsiniz. Siparişleriniz hafta sonlarında olduğunda; hafta başında değerlendirilecek ve size irtibat bilgilerinizden ulaşılarak siparişlerinizle ilgili bilgi verilecektir.

Telelefon ile Sipariş
Telefon ile siparişlerinizi hafta içi 10:00 – 18:00 mesai saatleri içerisinde ve cumartesi 10:00 – 16:00 arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Sipariş Şartları
Siparişinizle ilgili problemler, belirttiğiniz irtibat numaralarından veya e-posta ile size bildirilecektir.
Sitemizde kullanılan hiçbir bilgi diğer kurum, kuruluşlar ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Güvenlik kontrolü sebebiyle , bildirmiş oldugunuz irtibat telefonunuzdan sizlere arayabiliriz. Sizlere vermiş olduğunuz irtibat bilgilerinden ulaşılamadığı taktirde siparişiniz iptal edilebilir. Bu sizin güvenliğiniz içindir. Bu sebeple irtibat bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini kontrol ediniz.

Teslimat ve Fatura

Gönderi ücreti firmamıza aittir.
Siparişinizle ilgili problemler, belirttiğiniz irtibat numaralarından veya e-posta ile size bildirilecektir.
Siparişleriniz üyelik işlemleriniz sırasında girmiş olduğunuz adrese teslim edilir.
Üyelik bilgilerinizin yanlış ve yetersiz girilmesinden dolayı gerçekleşecek gecikme ve zarardan hepaonline.com sitesi sorumluluk kabul etmez.
Teslimattaki gecikmelerin önemli bir kısmı adreslerin yanlış veya yetersiz girilmiş olması sebebiyledir. lütfen teslimat adreslerinizin ve bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunuz.
Siparişlerinizi onaylamadan önce adres bilgilerinizi kontrol ediniz.
Tüm gönderiler adrese ve ilgili şahısa veya firmaya teslim edilir.
Alıcının adreste olmaması durumunda kargo firması size bir not bırakacaktır. bu not ile ilgili kargo firmasını arayarak kargonuzu nasıl teslim alacağınızı sorunuz.
Ürünü teslim alırken paketlemesinde herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma ve benzeri durumlar tespit ederseniz kargo görevlisine tutanak tutturarak ürünü kontrol edip alabilirsiniz. tutanak tutturmadan ürünü teslim alırsınız kargo şirketi hiç bir sorumluluk kabul etmeyecektir.
Havale ile yaptığınız alışverişlerde, teslimat süresinin başlangıcı, sipariş tutarının havale ile hesaplarımıza geçtiği andır.

Sipariş İptali ve İade Şartları

İptal işlemlerinizi müşteri hizmetmetlerimizi arayarak (0 212 210 99 14) gerçekleştirebilirsiniz.
Siparişinizin iptalinde geç kalınmış ve ürün sizlere teslim edilmek üzere kargo şirketine verilmiş ise kargo masrafları kesilerek ürün bedeli iade edilir.
Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için müşteri hizmetmetlerini arayarak (0 212 210 99 14) yardım alabilirsiniz.
Ürünün arızalı olması durumu dışında orijinal ambalajı bozulmuş, yırtılmış veya hijyenin söz konusu olduğu ürünler açılıp kullanılmış ise (örneğin soğuk buhar makinaları, nebulizatörler, pef metreler, hava temizleme cihazları, yatak kılıfları vb.) ürünler hiçbir şekilde iade edilemez.