Rutubet Gidericiler

Aşırı nemli ortamlarda bulunmak insanda astım, alerji ve romatizma gibi bir takım hastalıklara sebep olabilir. Aşırı nemin diğer olumsuz etkilerini ise evlerimizde ve eşyalarımızda da görmek mümkündür. Bunları kısaca sıralamak gerekirse, bakteri ve toz akarlarının hızla üremesine, duvarların nemlenmesine, duvar kağıt ve boyalarının kalkmasına, kapı ve pencerelerin çürümesine, küf üremesine, küf kokusu, rutubet, giysilerin ve ayakkabıların deforme olmasına ve küflenmesine, her türlü ev eşyasında bozulmaya ve metallerin paslanmasına sebep olur.

İnsanlar için ideal nem oranının %45 ile %55 arasında olduğu tespit edilmiştir. Yaşam alanlarımızdaki nem oranına bizim doğrudan etkimiz vardır. Örneğin 4 kişilik bir aile evin havasına, ortalama olarak, günde 10 litre nem katmaktadır. Ayrıca pencere ve kapıların düzenli olarak açılmadığı evin havalandırılmadığı durumlarda da nem oranı artar. Her ne kadar nem ayarlamak için bir takım klimalar olduğu iddia edilse de bu klimalar ortamdaki nemi yeteri kadar alamazlar. Çünkü klimaların öncelikli görevi ortamdaki ısıyı ayarlamaktır. Nem oranını değil. Ayrıca bu klimaları üreten firmalar tarafından klimaların ne oranda nem aldıkları, ne kadar elektrik harcadıkları, günde kaç litre nem alabileceği, kış aylarında nem alırken ortam sıcaklığına etkileri, klima dış ünitesinin dışarıda olmasından dolayı kış aylarında nem alma özelliğinin aksamadan çalışıp çalışamayacağına dair bilgiler genelde belirtilmemiştir. Nem alma özelliği olan klimalar istenilen nem oranını ayarlayamazlar, çünkü bu cihazların önceliği ortam sıcaklığıdır, nem oranı değildir. Ayrıca klima üreten veya ithal eden firmaların broşürlerinde, bu klimaların sadece nem alma özelliği kullanıldığında günde kaç litre nem alabileceğine, ne kadar elektrik harcadığına, kış aylarında yani mekanların ısıtıldığı aylarda ortam sıcaklığına etkisi ve klima dış ünitesinin dışarıda olmasından dolayı kış aylarında nem alma özelliğinin aksamadan çalışıp çalışamayacağına dair bilgiler genelde belirtilmemiştir.

etiketler:nem alma cihazı, nem alıcı, nem toplama cihazı, nem giderici, rutubet giderici, nem alma cihazı fiyatları, küf kokusu giderici, nemalma, nemalma cihazı