Polen Alerjisi Setleri

Polenler, bitkilerin üremelerinde görevli olan çok önemli maddelerdir. Ortalama çapları 5 ile 40 mikron arasında değişmektedir. Polenler erkek gametler olarak bitkilerin döllenmesinde görevlidirler. Üremenin gerçekleşebilmesi için bu erkek gametler bitkilerin dişi organına ulaşmalıdırlar. Polenlerin bitkilere ulaşması rüzgar gibi doğa olaylarının yanında ayrıca böcekler aracılığıyla da taşınırlar. Özellikle de bal arıları polenlerin taşınmasında baş rolü oynarlar. Polenler ait bulgulara en sık bitkilerinin çiçeklerinin açtığı bahar aylarında görülür.

Polenler hayatın devamlılığı için çok önemli olmakla birlikte ayrıca polen alerjisi denilen bir takım rahatsızlıklara da sebebiyet verebilmektedir. İki çeşit polen vardır. Bunlardan birincisi çok hafif olan ve rüzgarlar aracılığıyla kilometrelerce uzağa taşınabilen polenlerdir. Bir de daha çok böcekler aracılığı ile taşınan, ağır olan ve havada asılı bulunan polenlerdir. Bu ikinci tip polenler birinci tip hafif olan polenlere nazaran daha seyrek polen alerjisine sebep olurlar. Çayır, çimen ve ağaçlar gibi açık alanlarda olan polenler rüzgarla çok geniş alanlara yayıldıklarından alerjik durumlara daha sık sebep olurlar. Mesela saman nezlesi gibi. Evlerimizdeki saksı bitkilerindeki durum ise farklıdır. Bunlardaki ağır polenler böceklerle taşınırlar ve alerjik durumlara çok nadiren sebep olurlar.

Polen taşıma özelliği olan bitkiler bulundukları yerlere göre farklı zamanlarda ve farklı şekillerde polen alerjisine sebep olurlar. Alerjik özelliğe sahip polen tipi yetiştiği bölgenin bitki örtüsü (flora) ile ilgilidir.Örnek vermek gerekirse Amerika’da sıklıkla görülen ve Amerikan Nezle Otu diye bilinen polen alerjisi türüne ülkemizde rastlanmaz. Akdeniz bölgesinde sık bulunan zeytin ağaçları saman nezlesi olarak bilinen bir çeşit polen alerjisini ciddi oranda tetikler. Ancak Afrika ve benzeri ülkelerde saman nezlesi bir risk faktörü değildir. Polenlerin yoğunluğu etkileyen bir diğer faktör ise hava durumudur. Havanın yağmurlu olduğu dönemlerde polenlerin yoğunluğu ve etkisi azalacaktır. Çünkü havada hareketleri kısıtlanacaktır. Rüzgarlı havalarda ise durum tam tersidir.

Polenler büyük partikül yapısına sahip iseler burnumuzdan soluk alıp verdiğimizde burun kıllarımız tarafından tutularak orada hapsedileceklerdir. Fakat bu durumda da saman nezlesine sebep olacaklardır. Daha küçük partiküldeki polenler ise ağızdan soluk alındığında bronşlara ulaşacak ve daha az oranda alerjik astıma yol açacaklardır.

Polen alerjisinden korunmanın en iyi yolu polenlerin yoğun olduğu dönemlerde çok fazla sokaklarda dolaşmamaktır. Özellikle de rüzgarlı havalarda. Ayrıca yaşadığımız ortamın çeşitli hava temizleme araçlarıyla temizlenmesi, havalandırılması da çok önemlidir. Hepa’dan alacağınız hava temizleme setleri ile soluduğunuz havayı her türlü polenden temizlemeniz mümkündür.